ITT Cannon, LLC D38999/20MA35JA
D38999/20MA35JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MA35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20MA35JA.pdf
Availability of D38999/20MA35JA
QUANTITY
D38999/20MA35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MA35JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MA35JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MA35JA
Related LinksD38999/, D38999/20MA35JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20MA35JA Details Description
Related parts for D38999/20MA35JA
FERRITE CHIP 50OHM 25% 1210 SMT datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 5POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 7-SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf