Amphenol Aerospace Operations D38999/20MB35PD
D38999/20MB35PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MB35PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MB35PD.pdf
Availability of D38999/20MB35PD
QUANTITY
D38999/20MB35PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MB35PD
Internal Part NumberEIS-D38999/20MB35PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MB35PD
Related LinksD38999/, D38999/20MB35PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MB35PD Details Description
Related parts for D38999/20MB35PD
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8A 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GENERAL PURPOSE 8-SO datasheet.pdf
43W2 F SOLID BODY R/A 20A 4-40 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.288000MHZ SMD datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 8C MTG END datasheet.pdf