Amphenol Aerospace Operations D38999/20MC98AN
D38999/20MC98AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MC98AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20MC98AN.pdf
Availability of D38999/20MC98AN
QUANTITY
D38999/20MC98AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MC98AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MC98AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MC98AN
Related LinksD38999/, D38999/20MC98AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MC98AN Details Description
Related parts for D38999/20MC98AN
IC REG LDO 1.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.2A 165 MOHM SMD datasheet.pdf