Amphenol Aerospace Operations D38999/20MD15SNLC
D38999/20MD15SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MD15SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20MD15SNLC.pdf
Availability of D38999/20MD15SNLC
QUANTITY
D38999/20MD15SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MD15SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20MD15SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MD15SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20MD15SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MD15SNLC Details Description
Related parts for D38999/20MD15SNLC
DIODE ZENER 18V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 11.5A 5.04 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf