Amphenol Aerospace Operations D38999/20MD18HN
D38999/20MD18HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MD18HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MD18HN.pdf
Availability of D38999/20MD18HN
QUANTITY
D38999/20MD18HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MD18HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MD18HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MD18HN
Related LinksD38999/, D38999/20MD18HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MD18HN Details Description
Related parts for D38999/20MD18HN
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 240 OHM 1606 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf