Souriau Connection Technology D38999/20MD19PB
D38999/20MD19PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MD19PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MD19PB.pdf
Availability of D38999/20MD19PB
QUANTITY
D38999/20MD19PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MD19PB
Internal Part NumberEIS-D38999/20MD19PB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MD19PB
Related LinksD38999/, D38999/20MD19PB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MD19PB Details Description
Related parts for D38999/20MD19PB
MINI-CONNECTOR FEMALE DIY BLACK datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
1 DRAW-BAR ENDSPRING datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
SP4T REFLECTIVE ALGAAS SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
REFLECTOR RND 82MM 36.94MM WIDE datasheet.pdf