Pulse Electronics Corporation PG0642.102NL
PG0642.102NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0642.102NL
Brief Description
IND, PWR, 2525 1000NH,SMT NPB
Datasheet Download
PG0642.102NL.pdf
Availability of PG0642.102NL
QUANTITY
PG0642.102NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0642.102NL
Internal Part NumberEIS-PG0642.102NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0642NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating14.5A
Current - Saturation22A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0642.102NL
Related LinksPG0642, PG0642.102NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0642.102NL Details Description
Related parts for PG0642.102NL
RES 150 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
VINYL INSL HIGHLAND FORK TERMINA datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf