Amphenol Aerospace Operations D38999/20ME26HN
D38999/20ME26HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ME26HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20ME26HN.pdf
Availability of D38999/20ME26HN
QUANTITY
D38999/20ME26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ME26HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20ME26HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ME26HN
Related LinksD38999/, D38999/20ME26HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20ME26HN Details Description
Related parts for D38999/20ME26HN
IC OPAMP GP 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR ADJ SOT-23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IGBT 600V 190A 830W TO247AD datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY DUTY:NYL NATURAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf