Amphenol Aerospace Operations D38999/20ME35AN
D38999/20ME35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ME35AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20ME35AN.pdf
Availability of D38999/20ME35AN
QUANTITY
D38999/20ME35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ME35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20ME35AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ME35AN
Related LinksD38999/, D38999/20ME35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20ME35AN Details Description
Related parts for D38999/20ME35AN
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HEX INVRT W/OPEN DRAIN 14SO datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 120 OHM .37A datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 35POS GOLD datasheet.pdf
DIODE SW 1A 600V 250NS DO204AL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 1% 200W datasheet.pdf