Souriau Connection Technology D38999/20ME35JC
D38999/20ME35JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ME35JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT WALL MNT 55POS W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20ME35JC.pdf
Availability of D38999/20ME35JC
QUANTITY
D38999/20ME35JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ME35JC
Internal Part NumberEIS-D38999/20ME35JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ME35JC
Related LinksD38999/, D38999/20ME35JC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20ME35JC Details Description
Related parts for D38999/20ME35JC
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HDR 30POS VERT S-LATCH 10AU datasheet.pdf
LED GREEN 5MM T/H W/STANDOFF datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
FPA/C DO 693MDL730 1.0M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf