Amphenol Aerospace Operations D38999/20MF35PN
D38999/20MF35PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MF35PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MF35PN.pdf
Availability of D38999/20MF35PN
QUANTITY
D38999/20MF35PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MF35PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MF35PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MF35PN
Related LinksD38999/, D38999/20MF35PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MF35PN Details Description
Related parts for D38999/20MF35PN
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
BULB SOCKET-2P(WEDGE TYPE) datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO220 datasheet.pdf