Souriau Connection Technology D38999/20MG16JN
D38999/20MG16JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG16JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MG16JN.pdf
Availability of D38999/20MG16JN
QUANTITY
D38999/20MG16JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG16JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG16JN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG16JN
Related LinksD38999/, D38999/20MG16JN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MG16JN Details Description
Related parts for D38999/20MG16JN
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 6MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 100V 0805 datasheet.pdf
IGBT 1200V 220A 700W D1 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM QUASI-RESON 8DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS 1MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
POT 150 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IGBT 650V D2-PAK datasheet.pdf