Amphenol Aerospace Operations D38999/20MG35JN
D38999/20MG35JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG35JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MG35JN.pdf
Availability of D38999/20MG35JN
QUANTITY
D38999/20MG35JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG35JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG35JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG35JN
Related LinksD38999/, D38999/20MG35JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MG35JN Details Description
Related parts for D38999/20MG35JN
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 100KSPS 44-PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 600MA TO-220 datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf