Amphenol Aerospace Operations D38999/20MG41PA
D38999/20MG41PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG41PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MG41PA.pdf
Availability of D38999/20MG41PA
QUANTITY
D38999/20MG41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG41PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG41PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG41PA
Related LinksD38999/, D38999/20MG41PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MG41PA Details Description
Related parts for D38999/20MG41PA
MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf