ITT Cannon, LLC D38999/20MG41SE
D38999/20MG41SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG41SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20MG41SE.pdf
Availability of D38999/20MG41SE
QUANTITY
D38999/20MG41SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG41SE
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG41SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG41SE
Related LinksD38999/, D38999/20MG41SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20MG41SE Details Description
Related parts for D38999/20MG41SE
WIRE DUCT NAR/SLOT 4"X2" 4PC/6.5 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP 68-CPGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
IC DGTL ISO 2CH LOGIC 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf