Souriau Connection Technology D38999/20MG41SNL
D38999/20MG41SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG41SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20MG41SNL.pdf
Availability of D38999/20MG41SNL
QUANTITY
D38999/20MG41SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG41SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG41SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG41SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20MG41SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MG41SNL Details Description
Related parts for D38999/20MG41SNL
MOSFET P-CH 30V 1.1A SSOT3 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
STRIP LED IMS AVAGO MOONSTONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 16.7A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 13.78"L X 10.24"W datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SMP STRT PLUG-PLUG TFLEX 405 CBL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A datasheet.pdf