ITT Cannon, LLC D38999/20MH21SD
D38999/20MH21SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MH21SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20MH21SD.pdf
Availability of D38999/20MH21SD
QUANTITY
D38999/20MH21SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MH21SD
Internal Part NumberEIS-D38999/20MH21SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MH21SD
Related LinksD38999/, D38999/20MH21SD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20MH21SD Details Description
Related parts for D38999/20MH21SD
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 10-UMAX datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO262AA datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16JDIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf