Vishay Semiconductor/Diodes Division V15PN50-M3/87A
V15PN50-M3/87A picture photo
Mfg. Part Number
V15PN50-M3/87A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 15A TO277A
Datasheet Download
V15PN50-M3/87A.pdf
Availability of V15PN50-M3/87A
QUANTITY
V15PN50-M3/87A Order Process
Ship out your order
Specifications of V15PN50-M3/87A
Internal Part NumberEIS-V15PN50-M3/87A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Material Update 30/Jun/2015
Standard Package6,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®, TMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15PN50-M3/87A
Related LinksV15PN50, V15PN50-M3/87A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V15PN50-M3/87A Details Description
Related parts for V15PN50-M3/87A
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SER 96K 32TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
HS DOCK FIXED CONN 4.74CL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 150V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 450 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf