Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-50PA-2.54DS(71)
HIF3FC-50PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-50PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-50PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3FC-50PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3FC-50PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-50PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-50PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-50PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3FC-50PA, HIF3FC-50PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-50PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3FC-50PA-2.54DS(71)
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSC XO 26.983MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 12 CONTAC datasheet.pdf