Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT4K42
RMCF0603FT4K42 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT4K42
Brief Description
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT4K42.pdf
Availability of RMCF0603FT4K42
QUANTITY
RMCF0603FT4K42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT4K42
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT4K42
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT4K42
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT4K42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT4K42 Details Description
Related parts for RMCF0603FT4K42
IC AMP HBT 6000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-350 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 12 11/16-24 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
Low Cost, 250 mA Output, Single-Supply Amplifiers IC datasheet.pdf