Crouzet Switches IMM2281.5C
IMM2281.5C picture photo
Mfg. Part Number
IMM2281.5C
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M
Datasheet Download
IMM2281.5C.pdf
Availability of IMM2281.5C
QUANTITY
IMM2281.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of IMM2281.5C
Internal Part NumberEIS-IMM2281.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMM2281.5C
Related LinksIMM22, IMM2281.5C Datasheet, Crouzet Switches Distributor
IMM2281.5C Details Description
Related parts for IMM2281.5C
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 6A WIRE SNAP-IN datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf