Amphenol Aerospace Operations D38999/20MH21SN
D38999/20MH21SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MH21SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MH21SN.pdf
Availability of D38999/20MH21SN
QUANTITY
D38999/20MH21SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MH21SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MH21SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MH21SN
Related LinksD38999/, D38999/20MH21SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MH21SN Details Description
Related parts for D38999/20MH21SN
SENSOR PROXIMITY M18 NPN 10-30V datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 898 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 86 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN HDR 96POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DIN-POWER D032-FC-B datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP CLIN G30 ZINC datasheet.pdf