Amphenol Aerospace Operations D38999/20MH55SA
D38999/20MH55SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MH55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MH55SA.pdf
Availability of D38999/20MH55SA
QUANTITY
D38999/20MH55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MH55SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MH55SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MH55SA
Related LinksD38999/, D38999/20MH55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MH55SA Details Description
Related parts for D38999/20MH55SA
DSP STARTER KIT FOR TMS320C6713 datasheet.pdf
FERRULE 0.5MM DL ORG 1 = 500PCS datasheet.pdf
WZAD 240 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 14POS .100 SRT AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf