Souriau Connection Technology D38999/20MJ19SA
D38999/20MJ19SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ19SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ19SA.pdf
Availability of D38999/20MJ19SA
QUANTITY
D38999/20MJ19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ19SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ19SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ19SA
Related LinksD38999/, D38999/20MJ19SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MJ19SA Details Description
Related parts for D38999/20MJ19SA
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
LED WHITE SIDE VIEW PLCC datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 144LQF datasheet.pdf
CONN SKT STR SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf