Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ20JALC
D38999/20MJ20JALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ20JALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 30POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ20JALC.pdf
Availability of D38999/20MJ20JALC
QUANTITY
D38999/20MJ20JALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ20JALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ20JALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (13), 20 (10), 12 Coax (4), 8 Twinax (3)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ20JALC
Related LinksD38999/2, D38999/20MJ20JALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ20JALC Details Description
Related parts for D38999/20MJ20JALC
CONV DC/DC NIPOL 10A 3.3V VERT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 550MA 170 MOHM datasheet.pdf