Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ24AC
D38999/20MJ24AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ24AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20MJ24AC.pdf
Availability of D38999/20MJ24AC
QUANTITY
D38999/20MJ24AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ24AC
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ24AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ24AC
Related LinksD38999/, D38999/20MJ24AC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ24AC Details Description
Related parts for D38999/20MJ24AC
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1200V 50A D-55 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf