Souriau Connection Technology D38999/20MJ29HN
D38999/20MJ29HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MJ29HN.pdf
Availability of D38999/20MJ29HN
QUANTITY
D38999/20MJ29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ29HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ29HN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ29HN
Related LinksD38999/, D38999/20MJ29HN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MJ29HN Details Description
Related parts for D38999/20MJ29HN
IC XDCP SGL 32-TAP 50K 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V 0605 datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
BACK MOUNTING BRACKET FOR SF2-N datasheet.pdf
BIT SLOTTED 0.6MM X 4.5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC PCIE-TO-UART BRIDGE 160LFBGA datasheet.pdf
RAIL 720 V 10 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf