Vishay/Dale RNC55J9092BRBSL
RNC55J9092BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9092BRBSL
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9092BRBSL.pdf
Availability of RNC55J9092BRBSL
QUANTITY
RNC55J9092BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9092BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9092BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9092BRBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9092BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9092BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J9092BRBSL
BOX ABS BLACK 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 48POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
PIN USE W/HT112/REC-150F datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf