Souriau Connection Technology D38999/20MJ35AN
D38999/20MJ35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ35AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20MJ35AN.pdf
Availability of D38999/20MJ35AN
QUANTITY
D38999/20MJ35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ35AN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ35AN
Related LinksD38999/, D38999/20MJ35AN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MJ35AN Details Description
Related parts for D38999/20MJ35AN
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 23 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf