Souriau Connection Technology D38999/20MJ61SB
D38999/20MJ61SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ61SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ61SB.pdf
Availability of D38999/20MJ61SB
QUANTITY
D38999/20MJ61SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ61SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ61SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ61SB
Related LinksD38999/, D38999/20MJ61SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MJ61SB Details Description
Related parts for D38999/20MJ61SB
IC MPU I186 25MHZ 84PLCC datasheet.pdf
KWIK STRAP YELLOW 1" X 5YARDS datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY 5.5V 3%SMD 1=5PC datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV U2J 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN IDC 60POS SHORT W/O EAR datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf