Amphenol Aerospace Operations D38999/20SD15SN
D38999/20SD15SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SD15SN
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20SD15SN.pdf
Availability of D38999/20SD15SN
QUANTITY
D38999/20SD15SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SD15SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SD15SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SD15SN
Related LinksD38999/, D38999/20SD15SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SD15SN Details Description
Related parts for D38999/20SD15SN
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 527.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
D4GL-4EFA-A4-NPT datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf