Amphenol Aerospace Operations D38999/20SD19PA
D38999/20SD19PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SD19PA
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SD19PA.pdf
Availability of D38999/20SD19PA
QUANTITY
D38999/20SD19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SD19PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20SD19PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SD19PA
Related LinksD38999/, D38999/20SD19PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SD19PA Details Description
Related parts for D38999/20SD19PA
RES SMD 1.21K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 40POS GOLD R/A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 8-UMAX datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.05A 700 MOHM datasheet.pdf
3900UF 10V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf