Amphenol Aerospace Operations D38999/20SE26PN
D38999/20SE26PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SE26PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SE26PN.pdf
Availability of D38999/20SE26PN
QUANTITY
D38999/20SE26PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SE26PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SE26PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SE26PN
Related LinksD38999/, D38999/20SE26PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SE26PN Details Description
Related parts for D38999/20SE26PN
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
DOOR STEL ECONOMZR 78.75" PNL SP datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT ADH LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
TAPE PAINT MASKING 36MM X 55M datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 48-VQFP datasheet.pdf
EVAL DAUGHTER STTS75 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 90 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf