Amphenol Aerospace Operations D38999/20SE35PNLC
D38999/20SE35PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SE35PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20SE35PNLC.pdf
Availability of D38999/20SE35PNLC
QUANTITY
D38999/20SE35PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SE35PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20SE35PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SE35PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20SE35PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SE35PNLC Details Description
Related parts for D38999/20SE35PNLC
LED MATRIX 5X7 2.0" GRN/ORN-RED datasheet.pdf
IC ADC 14-BIT 165KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" T/H TIN datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf