Amphenol Aerospace Operations D38999/20SF32PA
D38999/20SF32PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SF32PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SF32PA.pdf
Availability of D38999/20SF32PA
QUANTITY
D38999/20SF32PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SF32PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20SF32PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SF32PA
Related LinksD38999/, D38999/20SF32PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SF32PA Details Description
Related parts for D38999/20SF32PA
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO220AC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS DUAL SOT-23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KIT GPS CERAMIC CHIP ANTENNA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 2.3" datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
LED 500MA 665MW 365NM datasheet.pdf