Fairchild Semiconductor 74LVT16240MTDX
74LVT16240MTDX picture photo
Mfg. Part Number
74LVT16240MTDX
Brief Description
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP
Datasheet Download
74LVT16240MTDX.pdf
Availability of 74LVT16240MTDX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74LVT16240MTDX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVT16240MTDX
Internal Part NumberEIS-74LVT16240MTDX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low32mA, 64mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVT16240MTDX
Related Links74LVT16, 74LVT16240MTDX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74LVT16240MTDX Details Description
Related parts for 74LVT16240MTDX
IC OR CTRLR N+1 10MSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.425" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf