Souriau Connection Technology D38999/20SG16PN
D38999/20SG16PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SG16PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SG16PN.pdf
Availability of D38999/20SG16PN
QUANTITY
D38999/20SG16PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SG16PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SG16PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SG16PN
Related LinksD38999/, D38999/20SG16PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20SG16PN Details Description
Related parts for D38999/20SG16PN
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH QUAD 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA FSC datasheet.pdf