Amphenol Aerospace Operations D38999/20SG35PC
D38999/20SG35PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SG35PC
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SG35PC.pdf
Availability of D38999/20SG35PC
QUANTITY
D38999/20SG35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SG35PC
Internal Part NumberEIS-D38999/20SG35PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress Protection-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SG35PC
Related LinksD38999/, D38999/20SG35PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SG35PC Details Description
Related parts for D38999/20SG35PC
IC CLK BUFFER 1:2 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf