Amphenol Aerospace Operations D38999/20SJ19AN
D38999/20SJ19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SJ19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20SJ19AN.pdf
Availability of D38999/20SJ19AN
QUANTITY
D38999/20SJ19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SJ19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SJ19AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SJ19AN
Related LinksD38999/, D38999/20SJ19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SJ19AN Details Description
Related parts for D38999/20SJ19AN
CONTACT BATT A/AA/9V 12MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 800W datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
AB 10C 6#16, 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
60V SOT89 N-channel enhancement mode mosfet IC datasheet.pdf