Souriau Connection Technology D38999/20WA35JA
D38999/20WA35JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WA35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20WA35JA.pdf
Availability of D38999/20WA35JA
QUANTITY
D38999/20WA35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WA35JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20WA35JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WA35JA
Related LinksD38999/, D38999/20WA35JA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WA35JA Details Description
Related parts for D38999/20WA35JA
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU I.MX6SL 1.0GHZ 432MAPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 150MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf