TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WA35SA-LC
D38999/20WA35SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WA35SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WA35SA-LC.pdf
Availability of D38999/20WA35SA-LC
QUANTITY
D38999/20WA35SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WA35SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WA35SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WA35SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WA35SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WA35SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20WA35SA-LC
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 20MHZ 8TDFN datasheet.pdf
LEAD THRU FOR .1S. datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf