Amphenol Aerospace Operations D38999/20WA35SBLC
D38999/20WA35SBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WA35SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WA35SBLC.pdf
Availability of D38999/20WA35SBLC
QUANTITY
D38999/20WA35SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WA35SBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WA35SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WA35SBLC
Related LinksD38999/2, D38999/20WA35SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WA35SBLC Details Description
Related parts for D38999/20WA35SBLC
EVALUATION MODULE FOR DAC8534 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC 6054 datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORDM14 FOOT WH datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 14SOIC datasheet.pdf
PROTOSHIELD KIT FOR ARDUINO datasheet.pdf
4UF 200V 10.5X25 AXI datasheet.pdf