TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WA35SE-LC
D38999/20WA35SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WA35SE-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT
Datasheet Download
D38999/20WA35SE-LC.pdf
Availability of D38999/20WA35SE-LC
QUANTITY
D38999/20WA35SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WA35SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WA35SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WA35SE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WA35SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WA35SE-LC Details Description
Related parts for D38999/20WA35SE-LC
ENDPLATE ZDU 6-2 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BG MBB FOIL 4MIL 16X18" 100EA/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MOTOR (T-PRESS) datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf