Souriau Connection Technology D38999/20WB35SNL
D38999/20WB35SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WB35SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WB35SNL.pdf
Availability of D38999/20WB35SNL
QUANTITY
D38999/20WB35SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WB35SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WB35SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WB35SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WB35SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WB35SNL Details Description
Related parts for D38999/20WB35SNL
BATTERY PACK NICAD 6.0V 500MAH datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT TIN .156 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .050" SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3400K 4SMD datasheet.pdf
MCU W/TRANSMITTER ASK/FSK 24QFN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 140A datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf