Souriau Connection Technology D38999/20WB4PBL
D38999/20WB4PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WB4PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WB4PBL.pdf
Availability of D38999/20WB4PBL
QUANTITY
D38999/20WB4PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WB4PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WB4PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WB4PBL
Related LinksD38999/, D38999/20WB4PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WB4PBL Details Description
Related parts for D38999/20WB4PBL
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 65 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
GUIDE & HOLD DOWN datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
RES 787 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf