Souriau Connection Technology D38999/20WB4SBL
D38999/20WB4SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WB4SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WB4SBL.pdf
Availability of D38999/20WB4SBL
QUANTITY
D38999/20WB4SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WB4SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WB4SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WB4SBL
Related LinksD38999/, D38999/20WB4SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WB4SBL Details Description
Related parts for D38999/20WB4SBL
MODULE MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 965K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.24" X 242' BLACK RIBBON 1/EA datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 40V 400MA 16QFN datasheet.pdf
M SMPR140F190FKSA datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf