ITT Cannon, LLC D38999/20WC35PN-LC
D38999/20WC35PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WC35PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 22POS
Datasheet Download
D38999/20WC35PN-LC.pdf
Availability of D38999/20WC35PN-LC
QUANTITY
D38999/20WC35PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WC35PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20WC35PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WC35PN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20WC35PN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20WC35PN-LC Details Description
Related parts for D38999/20WC35PN-LC
CAP CER 10UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 31V SOT23-5 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS LGH datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN SKT 54POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
600 AMP CLASS J FUSEHOLDER 600V datasheet.pdf