Atmel TS88915TMW70
TS88915TMW70 picture photo
Mfg. Part Number
TS88915TMW70
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC CLK DVR 8OUT PLL 70MHZ 28LCCC
Datasheet Download
TS88915TMW70.pdf
Availability of TS88915TMW70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TS88915TMW70 Order Process
Ship out your order
Specifications of TS88915TMW70
Internal Part NumberEIS-TS88915TMW70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
Series-
PackagingTube
PLLYes
Main PurposeCPU
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:8
Differential - Input:OutputNo/Yes
Frequency - Max70MHz
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCCC
Supplier Device Package28-LDCC (11.43x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS88915TMW70
Related LinksTS8891, TS88915TMW70 Datasheet, Atmel Distributor
TS88915TMW70 Details Description
Related parts for TS88915TMW70
CONN SOCKET 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
4P,HPI 2.5MM PITCH,SHROUDED, datasheet.pdf
SOCKET 2.5MM 2P SCREENED SDR datasheet.pdf
DC REACTOR 1.5 KW 400V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf