Vishay/Dale RNC60H1691DSRSL
RNC60H1691DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1691DSRSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1691DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1691DSRSL
QUANTITY
RNC60H1691DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1691DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1691DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1691DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1691DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1691DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1691DSRSL
CAP ALUM 33000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO263AB datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN LINKSWITCH-PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
900 L, 5MM PITCH, 3M ANALOG datasheet.pdf
INFRARED & ULTRASONIC CEILING SE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf