Amphenol Aerospace Operations D38999/20SG35SB
D38999/20SG35SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SG35SB
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20SG35SB.pdf
Availability of D38999/20SG35SB
QUANTITY
D38999/20SG35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SG35SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20SG35SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SG35SB
Related LinksD38999/, D38999/20SG35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SG35SB Details Description
Related parts for D38999/20SG35SB
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 55 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HALL EFF T-BAR FADR PWM BAR HNDL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A datasheet.pdf